Borys Budka wygrywa Debate kandydatów do Parlamentu Europejskiego

W środę Telewizja Polska zorganizowała debatę przed wyborami do PE z udziałem siedmiu komitetów ogólnopolskich.

W dyskusji wzięli udział: Borys Budka z KO, Michał Kobosko z Trzeciej Drogi, Konrad Berkowicz z Konfederacji, Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, Beata Szydło z PiS. Komitet Wyborczy Polexit reprezentował Stanisław Żółtek, a Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie Marek Woch.
Całą debatę możecie obejrzeć pod tym linkiem…

Widzowie ostrzyli sobie zęby na pojedynek głównych dwóch sił na polskiej scenie politycznej, czyli PiS i KO. Wiadomo, że zwycięzca tego pojedynku wygrywa całą debatę. Walka była ostra i bezpardonowa. Borys Budka siłą argumentów, merytorycznością i zimnym opanowaniem zmiażdżył Beatę Szydło. Warto zwrócić uwagę na samą końcówkę programu, prowadzący debatę zwrócili się w języku angielskim o krótkie podsumowanie w tym lub innym języku, jaki używa się na co dzień w Parlamencie Europejskim. Tylko lider Koalicji Obywatelskiej podjął wyzwanie. Reszta kandydatów, która przez cały program zarzekała się, jak będzie walczyć o polskie interesy, nawet się nie zająknęła w języku obcym. To bardzo obniża ich ocenę. Warto w tym momencie przypomnieć wystąpienie Donalda Tuska… w języku bułgarskim.
Borys Budka wygrywa debatę i, co istotne, może iść drogą Jerzego Buzka i właśnie Donalda Tuska, polskich mężów stanu, liczących się na europejskiej scenie politycznej.
Kto wypadł słabo podczas debaty?
Stanisław Żółtek raczej swoim wystąpieniem i sposobem bycia nie zdobędzie nowych zwolenników wyjścia Polski z Unii.
Joanna Scheuring-Wielgus infantylna i agresywna, jej wystąpienie tylko utwierdza nas w tezie, że lewicowy elektorat szuka alternatywy i coraz częściej głosuje na KO.
Rozczarował nas także kandydat Trzeciej Drogi. Bez wyrazu i polotu. Zaatakowany przez Berkowicza i Wocha ewidentnie się pogubił.
Marek Woch poprawny, niestety szanse kandydatów komitetu Bezpartyjnych Samorządowców na mandaty są nikłe.
Europosłem raczej zostanie Konrad Berkowicz. Konfederacja ostatnio, choć w kryzysie, ma sondażową zwyżkę. Występ krakowskiego posła na pewno bardziej na plus niż na minus.
Beata Szydło, protekcjonalny ton i opanowanie. W PiS-ie czołowy polityk jednak na europejskie salony to stanowczo za mało. Wyraźnie przegrała starcie z Budką, jednak na tle innych kandydatów nie wypadła najgorzej.